Ловля голавля. Ловля голавля на спінінг

“Головень”, “голавль”, “підуст”. Саме так називають цю білу і водночас хижу та сильну рибу на Подільському краї. У тих місцях де я ловлю називають її головень, тому мова йтиме про нього. Зовнішній вигляд рибини нагадує будову та забарвелення білого амура. Чорний хвіст, блискуча луска, пера, плавники…З першого погляду і не скажеш що ця риба є настільки “бойовою” та хижою. Зубів, навіть маленьких у головня немає, та харчується він здебільшого дрібною рибкою, кониками-цвіркунами, дрібними жабками та молюсками. Особливістю головня є те, що ця рибина приживається виключно у швидкоплинних водоймах, і з дуже швидкою течією. Українські Карпати для нього це просто “рай”.

Та річка Горинь дещо відрізняється від бурхливих Карпатських річок. Тут значно слабша течія, хоча вдеяких місцях (на перекатах, яких в районі мого села є 4) течія досить пристойна. Та й сама ріка в порівнянні з швидкоплинними ріками є досить глибокою. До прикладу, в місцях де течія є найшвидшою в районі моєї ловлі, глибини сягають 1- 1,5 метра. Це не кажучи вже про місця де течія уповільнюється і починається глибина 3-4 метра. Що саме цікаво, це те що, не зважаючи на пристрасть головня до швидкої течії, в Подільських краях він проявляє себе і вбільш тихих місцях, які в порівнянні з гірськими річками, виглядають просто як “озеро”. Саме тому цю статтю я назвав “Тихий головень”. Хоча якщо брати до уваги його хижацькі інстинкти, то головень зовсім не “тихий”.

Для початку покажу вам на фотографіях як виглядає головень:

WyDxsgDfbjs

HZndUjf7Avg

15IxFiFSDJE

А тепер на фото, покажу як виглядають перекати. Це місця де на короткому проміжку є значний перепад глибини з більшої на меншу і знову на більшу. Ці місця є особливими тим що в них сильніша течія ніж по звичайному руслі. У цих краях такі місця виглядають ось так:

e0KWnHcsN7g kRK7SAyQBRY V7iHC3LSUpU T_WjqbAD-MU

Зазвичай на перекатах тверде глиняне , або камяне дно, а по краях росте різна водяна рослинність. Також з вищевикладених фото, ви самі можете побачити, що кругом присутній крутий берег. Саме так. Головень дуже полюбляє такі “обривчасті” береги, адже там тверде дно, швидка течія, і що не маловажно, на таких берегах постійно багато цвіркунів, що потрапляють у воду. Саме по цій причині головень так полюбляє триматись біля самого берега і вичікувати здобич яка попадає йому прямо на його мясисту пащу.

Якщо ж говорити про вудилище , то можу порекомендувати використовувати “палку” довжиною до 2,2 метра. У довшому немає потреби, оскільки проводка наживки використовується зазвичай біля берега, а якщо потрібно сплавити наживку чуть дальше від берега, то можна це зробити за допомогою маневрів лєски по течії, легенько піднімаючи вудилище в верх і при цьому направляючи лєску на течію. Основна вимога до спінінга є те щоб він був максимально чутливий і жостковатий. Це пояснюється тим що течія сама по собі натягує лєску до такої степені, що навіть не підмотуючи катушку, можна відчути ігру воблера на місці. Удари головня по приманці не завжди бувають “внятними”, саме тому вудилище має бути чутливим немов смичок. Всі дотики приманки мають передаватись в руку риболову. Я використовую дешевенький Adams. Він для цього виду ловлі не дуже підходить, але на разі щось іншого мені не потрібно.

Катушку використовую марки Ryobi , 1000 модель. Легкий хід, запас потужності, 4 підшипники, металева шпуля. В принципі теж непогана.

oNrCAB9JflU

 

Лєску раніше використовував діаметром 0.25 mm. Польської фірми jaxon. Вражало те, що при ціні в 15 грн за моток 150 метрів, вона справді тримала зазначених 10-12 кг!!! Та її мінусом було те що вона дуже перетиралась сильно, а саме головне – вона ростягувалась, і на великих дистанціях це відігрвало важливу роль на покльовках. Я їх фактично не чув, і не встигав підсікати.

mAmU14V4veU

 

В загальному це лєска хороша, але вона зовсім не для цього виду ловлі. Вона більше піходила б для ловлі карпа “На удар”.

Для ловлі головня наразі використовую шнур Power Pro діаметром 0.19 mm і з розривною нагрузкою 13 кг. Проте можу сказати, що діаметер відграє важливу роль, і враховуючи те що шнур значно сильніший за лєску, то можна користуватись діаметром і 0.10- 0.13mm. На мою думку, для ловлі головня, саме шнур є найбільш підходящим варіаном а не лєска.

Поводки використовував раніше. Поясню це тим, що років 3-5 назад, в наших водоймах риби було більше і її фауна була значно ширше. Як було видно на фотографіях, поряд із перекатами та місцями ловлі головня є досить багато рослинності, яку дуже полюбляє хижачка-щука. Так на одній із рибалок мені клюнула “зубата”, причому далеко не на “щучу” приманку. Це був 3,5 -сантиметровий пластмасовий “коник” від G- hope onk, який вона проглотнула як говориться в “шахту”. На фото добре видно, як приманка опинилась по ту сторону зябер.

Bf1dR8tQ8QQ bwyumIXcioE

Та це не один випадок, коли під час ловлі головня на мікроприманки, у мене були покльовки чисто хижих риб. На одній із рибалок із молодшим братом вдалось виважити щуку вагою 2 кг, яка спокусилась на 3,5 сантиметровий воблер від Salmo hornet. Також на цей же воблер була покльовка півкілограмового окуня на перекаті.

vccLdiYt1e4 O2j3UtGZbmA

Приманки я використовую мінімальної величини і маси. Це воблери, воблери-суспендери, (тобто ті, які зависають у воді) блешні – оберталки з “хвостиком”.

LSZFHuTrVkQ NHyMwnwEr5o J3S3RWHuoKw AA75SGrc4dE 8cgWV2Uy1M4

Найбільше покльовок є на воблер від salmo hornet, воблер “коник” від G- hope onk (він є поверхневим, тобто не занурюється в воду сам по собі, а тільки тоді, коли починаєш підмотувати лєску) і воблер від jaxon з чорною цяточкою на боку. Також “Юзурі-вський” воблер із синьою спинкою “під синявку” (горчак) досить ефективний. Блешні більш ефективніші на гірських річках.

Проводку (ігру приманкою) я використовую саму просту. Закид, після цього чекаю щоб приманка трішки спливла по течії в потрібному напрмку і в той же час погрузилась в воду (якщо це тонучий воблер) і починаю підмотувати. Роблю короткі паузи по 2-5 секунд після чого легенькі ривочки кінчиком вудилища. В цей час приманка немов “скаче” в різні боки. Найчастіше покльовка відбувається на паузі, або, коли приманка “затихає”. Це коли після 3-5 швидких оборотів катушки, темп підмотування уповільнити. Саме в цей момент теж є часті удари головня.

Також спінінгісти використовують “твічінг” – тобто постійне посмикування кінчиком вудилища. У воді це відображається коротенькими ривочками приманки, своєрідним “дрожанням” приманки.

Ну і на останок шановні друзі, мої останні досягнення у ловлі головня на відносно тихій воді у фотографіях:

T7GgmzH2jYU RHVNWn3N_iI

Брат і один із трофейних головнів 1,2 кг.

BR4NhluiEHQ buxMVI9sgDI

На Salmo hornet найбільше покльовок:

1OtCnIr9Y9U KjVQZuZlFfc O86eZF0lq0M

Ну і звичайно “бойові точки”, на яких завжди вдавалось “відійти від нуля”:

svSZln4IsS4 OeoZTRp6ZNE __rFZjMvXk8

Дякую за увагу любі риболови! З вами був Юра, автор даної статті.

Копіювання статті можливо тільки з зазначення ім’я автора а також з посиланням  на дану статтю.

Вам також може сподобатися...